Wiedza tajemna

Czym są nagrody Annie?

Nagrody Annie powstały w latach 70. XX wieku, a pierwsze ich rozdanie miało miejsce w 1972 roku. Wręczane są one twórcom animowanych produkcji. Kto ma szansę na statuetki w tym roku, a kto zdobył je jako pierwszy w historii? Które produkcje mają najwięcej nominacji na swoim koncie? Odpowiedzi znajdziecie w tekście. Czy będziecie zdziwieni? Chyba nie. Raczej nie powinniście.

Najwięcej nominacji do nagrody Annie ma serial Simpsonowie. Ich liczba w przypadku produkcji kultowego amerykańskiego serialu wynosi 48! Na drugim miejscu plasuje się tytuł Wróżkowie chrzestni z liczbą 24 nominacji. Ex equo znajduje się sitcom King of the Hill. Podium zamyka Futurama, która zdobyła 21 nominacji do prestiżowej nagrody.

Annie 2019, kto ma szansę na statuetkę?

W tym roku szansę na statuetkę mają m.in. Iniemamocni 2 (gorąco trzymam za nich kciuki, podobnie jak w ich wyścigu po Oscara!), Ralph Breaks the Internet oraz Spider Man: Uniwersum. Dwa pierwsze tytuły zgarnęły najwiecej nominacji.

Jeżeli chodzi o produkcje telewizyjne dla dorosłych, warto zwrócić uwagę na pojawienie się na liście nominowanych w tej kategorii m.in. BoJacka Horsemana, Big Mouth, Human Kind of oraz The Venture Bros. O ile dwa pierwsze tytuły są wam zapewne dobrze znane, o tyle kolejne pozycje mogliście przegapić. Human Kind of to opowieść o nastolatce, która w połowie jest…kosmitką. Jej perypetie śledzić można za pośrednictwem Facebook Watch. Z kolei the Venture Bros. przestawia nam losy rodziny, w której znajduje się m.in…pederasta (brrr!). Obraz zadebiutował na antenie Cartoon Network w 2003 roku. Cieszy się dużym gronem wiernych fanów…

Kto zdobył pierwsze w historii nagrody Annie?

To Max i Dave Fleisher, odpowiedzialni za kultową postać Betty Boop. Poza nimi za wkład do animacji nagrodzony został także Walter Lantz, twórca postaci Woody’ego Woodpeckera (uwielbiam go!). Bracia Fleisher zostali również docenieni za wymyślenie techniki animacji, polegającej na posługiwanie się maszyną rotoskopową. Dzięki niej film aktorski mógł zostać zamieniony na aktorski przy pomocy odrysowywania form. Postacią, przy której pierwszy raz Fleisherowie użyli swojego wynalazku był Klaun Ko-ko.

Kojarzycie tego jegomościa?

Leave a Reply

%d bloggers like this: