Wiedza tajemna

Jakie są największe studia animacji? Znacie je?

Największe studia animacji odpowiadają za największe kinowe hity. Kto stoi za sukcesem Fernanda, a kto odpowiada za niezapomniane Toy-Story? Odpowiedź na to ostatnie pytanie najpewniej znacie, kto ma zatem szansę konkurować z Pixarem?

Jakie są największe studia animacji?

  • Pixar – studio rozpoczęło swoją działalność pod koniec lat 70. XX wieku jako Graphic Group. Należało wówczas do wytwórni Lucas Film. Zostało wykupione przez twórcę iPoda, Steve Jobsa. Tak oto w latach 80. powstał Pixar. Obecnie włączony w Walt Disney Company.
  • Walt Disney Animation Studios – stanowilło nieodzowną część wytwórni Walta Disneya. Dziś jest filią korporacji. Odpowiada za takie produkcje jak Królewna Śnieżka i siedmu krasnoludków, Wielka Szóstka oraz Zwierzogród. Kluczowy element Walt Disney Pictures.
  • DreamWorks [Universal] – wytwórnia założona w latach 90. przez Stevena Spielberga i jego współpracowników. Jej największe hity to m.in. Shrek oraz Boss Baby. Ten ostatni tytuł uważam za jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat. Serial też!
  • Industrial Light & Magic – studio założone w 1975 roku przez George’a Lucasa. Jest częścią wytwórni LucasFilm. Odpowiada m.in. za efekty specjalne do serii Star Wars. Inne tytuły? Proszę bardzo! Mumia, Terminator oraz Jumanji. Ale i Aladyn Disneya! 😉

Od lewej: Walt Disney Animation Studios, DreamWorks, Industrial Light&Magic

Studio Ghibli plasuje się na pozycji piątej. Odpowiedzialne jest m.in. za tytuły takie jak Księżniczka Mononoke oraz Sprited Away: W Krainie Bogów.

Inne duża studia animacji to m.in. Framestore, Cartoon Network Studios oraz Blue Sky, które odpowiedzialne jest m.in. nominowanego do Oscara  Fernando oraz serię Epoka lodowcowa. To ostatnie całkiem niedawno wchłonięte zostało przez Disneya (efekt dealu z Foxem, taki mamy klimat), co nie oznacza, że nie zachowa ono pewnej odrębności, podobnie jak Pixar. Brytyjskie Framestore możecie kojarzyć z kolei z takich tytułów jak Harry Potter, Dr Strange czy Sherlock Holmes. Często współpracuje ono z Industrial Light & Magic. Cartoon Network nikomu przedstawiać nie trzeba, studio pod tą samą nazwą zajmuję się tworzeniem produkcji dla stacji. Drugie studio SUNRISE INC. produkuje natomiast takie kwiatki jak Rick i Morty, które nadawane jest w wieczornym paśmie Adult Swim. Studia, które definitywnie również liczą się w grze to Sony Pictures Animation (Klopsiki i inne zjawiska pogodowe, Hotel Transylwania, Artur ratuje Gwiazdkę), Warner. Bros Animation i Warner Animation Group (niekończąca się współpraca z DC <3, MGM i Hannah-Barbera, ostatni deal z Locksmith Animation), Illumination [Universal] (Minionki. Sekretne Życie Zwierzaków Domowych, Laika (Koralina i tajemnicze drzwi) oraz Aardman (Wallace i Gromit). Krótka dygresja, jeśli chodzi o matkę SPA-Sony Pictures. Ma ona bowiem nieodparte parcie na przybliżaniu widzowi świata anime i mangi. Świadczą o tym duże udziały m.in. w Madhouse oraz Manga Enterteinment. Ta pierwsza firma zajmuje się tworzeniem anime, natomiast druga dubbingowaniem powstałych już dzieł.

Co by się jednak nie zrobiło nazbyt filmowo. W tworzeniu animacji serialowych perełek poza ww. CN udział biorą m.in. Disney Television Animation (m.in. Fineasz i Ferb), OLM (Pokemon), TOEI Animation (Digimon, Dragon Ball), South Park Studios czy Nickelodeon Animation Studio (Sponge Bob). NAS ma też swój filmowy odpowiednik – Nickelodeon Movie Studio, które o wpływy przy produkcjach Viacom-u walczy z Paramount Animation. Rough Draft Studios (Beavis vs Butt-Head, Futurama, SW:Wojny Klonów) to z kolei studio, które zrobiło dużo dobrego zarówno Simpsonom, jak i Sponge Bobowi. Filmowo i serialowo.

To nie koniec. Jeszcze takie potworki jak Universal Animation (Curious George, Woody Woodpecker) i Fox Animation (Anastazja). Ostatnie należy już na szczęście do Disneya. Piszę potworki trochę przekornie, bo tak naprawdę Anastazję uważam za jedną z najpiękniejszych bajek, jakie w życiu widziałam. Niemniej jednak trzeba przyznać, że jako osobne podmioty nie traktowane jako całość Universalu czy Fox’a na tle konkurencji wypadały słabo. Tak wiem, Universal ma DreamWorks i Illumination, Fox miał Blue Sky, no ale WD Company ma Pixar. Mnogość podmiotów nie musi zatem oznaczać spadku ich jakości. Wystarczy spójna polityka każdego z nich. Nie zawsze liczy się wielkość.

<3 <3 <3 MS

1 komentarz

Leave a Reply

%d bloggers like this: