FX

Szlakiem komiksowych mafii. Triada z serialu „Arrow”. Na czym bazuje?

W pierwszym sezonie uwielbianego przez wielu fanów na całym świecie serialu „Arrow” ze stajni DC Comics, poznajemy grupę przestępczą Chińska Triada, na której czele początkowo stoi pewien wpływowy i bezkompromisowy Chińczyk, a później jego obowiązki przejmuje kobieta o tej samej narodowości i cechach. Sieją zamęt w mieście, prawdopodobnie trudniąc się nielegalnym sprzedawaniem broni, narkotyków oraz ludzi. Wiedzieliście, że takie organizacje istnieją naprawdę, a ich obecność wykracza daleko poza granicę Chin? Czym jest Triada?

Ta chińska przestępcza organizacja obecna jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Tybecie, a nawet w naszym kraju. Na czym polega jej polityka i dlaczego w XXI wieku wciąż ma się tak dobrze? W rozmowie Polska The Times z oficerem kontrwywiadu polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dowiadujemy się, że gangsterzy bardzo często współpracują z chińskim wywiadem, co utrudnia ich wytropienie i zapewnia odpowiednią przykrywkę w postaci, chociażby iluzorycznej, ale legalnej działalności gospodarczej. Haracze, handel narkotykami i ludzkim towarem. To dzieje się w tak zwanym tle. W Polsce podejrzewa się jej obecność m.in. w Koziej Wólce, gdzie dochodzić ma do wymuszania haraczów na nielegalnych imigrantach z Wietnamu, którzy w kraju nad Wisłą zajmują się handlem i tym samym próbują polepszyć swój ekonomiczny status.

Czym jest Triada?

Triada to chińska organizacja przestępcza (zlepek gangów), której roczne zyski przekraczają miliardy dolarów rocznie. W jej szeregach znajdują się tysiące ludzi, a siedziba tej najwiekszej mieści się w Hongkongu. Słowo triada jednoznaczne jest z chińską, zorganizowaną działalnością przestępczą. Przestępcy zajmują się m.in. fałszerstwem, hazardem, prostytucją, handlem ludzkim towarem. Co ciekawe pierwsza triada pojawiła się już w XVII, kiedy to wojowniczy mnisi mieli pomóc możnemu panu obalić władającą dynastię Ming. Ów pan, cesarz z dynastii Quing zaplanował jednak poskromić również mnichów za pomocą przekupienia jednego z nich, co miało skutkować ułatwionym dostępem do ich planów działania, siedziby. Nie udało się jednak mandżurskiemu władcy ich ujarzmić, natomiast na skutek jego działań to właśnie w ich szeregach rozpoczęła się niechlubna, nielegalna działalność, jaką dziś określamy słowem triada. Lojaliści postanowili przywrócić do łask obaloną dynastię Ming. Ich pięciu przywódców zwyczajowo nazywa się Pięcioma Starszymi.

To legendarna wersja powstania triady, można jednak na to zagadnienie spojrzeć również z innej strony. Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku stowarzyszenie Ziemii i Nieba straciło prawne podstawy do istnienia, jak i reszta chińskich ugrupowań sprzecznych z doktryną komunistyczną. W ten oto sposób przeszło do podziemia, a raczej przeniosło się do kolonizowanego przez Brytyjczyków Hongkongu, gdzie z czasem przekształciło się w siatkę przestępczą. Grupa zaklimatyzowała się również na Tajwanie oraz w regionie Macau. Kojarzona może być z tzw. white-collar crimes, czyli przestępstwami na szczeblu administracyjno-bizensowym, dokonywanymi w białych rękawiczkach. W XIX wieku triada zajmowała się przede wszystkim sprzedażą niezwykle popularnego opium. Później nieco rozszerzyła swoją działalność, a momentem zwrotnym był w tym wypadku handel heroiną, którą lubili raczyć się amerykańscy żołnierze, wysłani na okrytą złą sławą wojnę w Wietnamie.

Co jest symbolem Triady?

Symbolem tej organizacji z przestępczego świata jest trójkąt, który przypomina, że istnieją trzy najważniejsze źródła potęgi. A są nimi niebo, ziemia i człowiek. Drugim symbolem Triady jest natomiast smok, który uosabia takie cechy jak mądrość, siła i zrozumienie. Chcąc wstąpić do szeregu Triady młodzi chłopcy (bo zazwyczaj oni rekrutowani są najczęściej) muszą złożyć przysięgę milczenia, a także wypić krew zwierzęcej ofiary (może to być koza, może kura). Uroczo?

Chińska triada w serialowym uniwersum DC

W produkcjach na bazie DC Comics nie znajdziemy dużo odłamów tej organizacji. Mamy po prostu Chińską Triadę, której celem jest sianie przestępczości w amerykańskich miastach. W serialu „Arrow” stacji CW na jej czele stoi Zhishan, który po śmierci zastąpiony zostaje przez kobietę o pseudonimie China White. To, co zostaje ukazane w pierwszym sezonie serii, to to, że Triada nie jest tożsama z lokalną mafią, ale podobnie jak ona nie uznaje kompromisów. Gdy córka wpływowego mafioza zabija przywódcę Triady, a przy okazji przesyła pozdrowienia od swojego rodziciela, robi to w jednym celu: chce, by jej ojciec zapłacił za swoje przewinienia. Rozjuszenie członków chińskiej organizacji przestępczej może opłacić się w tym momencie rzeczywiście bardziej niż poinformowanie o działalności ojca często nieudolnej policji. Z takiego założenia przynajmniej wychodzi serialowa Helena (Jessica De Gouw). 😉

Chińska triada w serialowym uniwersum Marvela

Na kartach komiksów Marvela znaleźć możemy całkiem sporo rozmaitych triad. Już nie ma tej jednej absolutnej, z czym mamy do czynienia w DC. We wpisie skupiam się jednak na pozycjach telewizyjnych, przejdźmy zatem do rzeczy. Jakie triady pojawiają się w produkcjach takich jak „Iron Fist”? M.in. Golden Tigers i The Hatches, które wojują ze sobą o wpływy w Nowym Jorku po pokonaniu The Hand. No właśnie, pozostając w wątku The Hand… Gang Ręka moim zdaniem może czerpać inspirację z triady. Jej przywódców jest w końcu pięciu (patrz drugi akapit tekstu) i pomimo tego, że celem jej działalności jest uzyskanie nieśmiertelności, a nie samo bogacenie się, to nie stroni ona od przemocy i nielegalnych, bezkompromisowych działań.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Golden Tigers i The Hatches, polecam obejrzeć drugi sezon serialu „Iron Fist” i ” Luke Cage”.

Fot. screen „Iron Fist”

źródła: ppe.pl, odkrywamyzakryte.com, polskatimes.pl

Leave a Reply

%d bloggers like this: