Wiedza tajemna

5 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o „Lilo i Stich”

Czy wiedzieliście , że…

  • Ścieżka dźwiękowa animacji zawiera aż 7 piosenek Elvisa Presleya – więcej niż w jakimkolwiek innym filmie, włącznie z tymi, w których grał sam Elvis!

  • Też odnieśliście wrażenie, że niektóre postaci kogoś Wam przypominają…? Nic dziwnego! Twórcy stworzyli paru kosmitów inspirując się słynnymi bohaterami z kart powieści A.A Milne – Prosiaczkiem i Tygryskiem! Fani „Puchatka” mogli to wyłapać

via GIPHY

  • Postać Kobry Bąbla („faceta w czerni”) była wzorowana na bohaterze filmu „Pulp Fiction” – Marcellusie Wallace’ie. W obie role wcielił się Ving Rhames (w polskiej wersji Bąbla zagrał Przemysław Nikiel). Prawda, że podobni?
  • Wyzwaniem związanym z wyglądem Sticha było to, że nie dało się łatwo odczytywać emocji, które przeżywał – głownie przez fakt, że nie miał źrenic. Animatorom udało się wybrnąć z tej sytuacji poprzez uczynienie Sticha bardzo ruchliwym.
  • Zauważyliście, że „Lilo i Stich” to jeden z niewielu filmów Disneya, których akcja rozgrywa się w teraźniejszości? Innymi takimi filmami są m.in. “Dumbo” (1941), “Zakochany kundel” (1955), “101 Dalmatyńczyków” (1961), “Lis i Pies” (1981) czy “Mały dzielny Toster” (1987), a z nowszych “Miasteczko Halloween” (1993), ““Piorun” (2008) czy “Ralph Demolka” (2012).

Poza tym..

Animacja była nominowana do Oscara w 2003 roku wraz z innym filmem ze stajni Disneya – “Planetą skarbów”. Nagrodę otrzymało jednak anime “Spirited Away” zostawiając w tyle również “Epokę lodowcową” i “Mustanga z Dzikiej Doliny”. Kto według Was powinien wygrać?

Leave a Reply

%d bloggers like this: