Wiedza tajemna

“Aladyn” ciągle skrywa tajemnice… Disney zachwyca pomysłowością nawet po latach

Disnejowski “Aladyn” (1992) jest jedną z najbardziej znanych bajek na świecie. Czy wiedzieliście o nim też to?

“Aladyn” był czternastym filmem (a pierwszym animowanym), który zarobił ponad 200 milionów dolarów. W ogóle nas to nie dziwi, bo film jest genialny!

Za każdym razem, gdy Aladyn kłamie, pióro na jego turbanie opada i zakrywa mu twarz. Zdecydowanie bardziej subtelne, niż u Pinokia, prawda?

Pomyślelibyście, że w pierwszej wersji to Dżafar był porywczy a Jago spokojny i wyniosły? Twórcy uznali jednak, że Dżafar będzie odbierany jako znacznie groźniejszy, gdy osobowości zostaną zamienione. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej!


Kolory i w tym filmie nie są przypadkowe. Twórcy opracowali kolorystykę filmu inspirując się… pustynią! Niebieski (woda) oznacza dobro, czerwień (upał) zło, a żółty (piasek) neutralność. Dlatego też Dżafar ubiera się na czarno-czerwono, a Dżasmina na niebiesko. Zauważyliście, że w “Pięknej i Bestii” jest podobnie? Stroje Belli (sukienka, którą nosiła we wiosce) i Bestii są niebieskie, natomiast koszula Gastona jest czerwona.

Podczas filmu Aladyn kilkukrotnie rzuca do Dżasminy jabłko. Ma to również miejsce podczas ich przelotu magicznym dywanem nad Grecją. Niby nic takiego, ale czy wiedzieliście, że w starożytnej Grecji rzucenie dziewczynie jabłka uznaje się za propozycję małżeństwa?

Żeby wiernie oddać ruch niskich, workowatych spodni Aladyna słynny disnejowski animator Glen Keane oglądał teledyski gwiazdy rapu, M.C. Hammera.


Udało mu się to bezbłędnie!


Gdy Aladyn pyta Dżina, czy ten może uczynić go księciem, widzimy postać z innego filmu Disneya. Zauważyliście, że gdy Dżin zagląda do książki kucharskiej, wychodzi z niej… Sebastian z “Małej Syrenki”?

I jak, wiedzieliście to wszystko? Dajcie znać!

“Aladyn” jest drugim filmem duetu John Musker & Ron Clements, których pierwszą animacją była “Mała syrenka” wydana w 1989 roku. Duet jest odpowiedzialny za stworzenie jeszcze kilku wspaniałych bajek – w ich dorobku jest “Herkules” (1997), “Planeta skarbów” (2002), “Księżniczka i Żaba” (2009) oraz “Vaiana: Skarb oceanu” (2016).

Leave a Reply

%d bloggers like this: