Wiedza tajemna

“Herkules” – informacje, które każdego fana wprawią w konsternację. Co wspólnego z filmem ma Skaza?


Disnejowski “Herkules” to trzeci pełnometrażowy film reżyserskiego duetu Ron Clements & John Musker. Zobaczcie, czego o nim na pewno nie wiedzieliście.

“Hercules” to pierwszy film Disneya, który zainspirowany był nie baśnią, a mitologią. Wcześniej w “Fantazji” (1940) zawarto jeden segment “Symfonia pastoralna” przedstawiający mityczny grecki świat.

Akcja filmu rozgrywa się w Grecji, więc tak naprawdę imię głównego bohatera powinno brzmieć… Herakles! Herkules to odpowiednik tego samego imienia, ale rzymskiego. W mitologii Herakles (Herkules) jest synem Zeusa, a Zeus jest bratem Posejdona. Posejdon zaś ma syna o imieniu Tryton. Pamiętacie, że ojcem Ariel z “Małej syrenki” (1989) jest właśnie Tryton? Disnejowscy Herkules i Ariel należą do jednej rodziny!

W scenie, gdy Herkules jest malowany na wazie, ma na sobie skórę lwa. Gdy zrzuca ją z siebie, można zauważyć, że jest to postać Skazy z filmu „Król Lew” (1994).

via GIPHY

Podczas seansu mieliście wrażenie, że Filoktet wygląda Wam znajomo? Słusznie! Wygląd satyra inspirowany był aktorem, który użyczył mu głosu w oryginalnej wersji językowej, Dannym DeVito!


Stworzenie sceny walki Herkulesa z wielogłową Hydrą zajęła niemalże półtora roku, a pracowało przy niej trzynastu animatorów i dyrektorów technicznych. Ogrom pracy, jak na czterominutową walkę, ale opłaciło się!

Wypowiedziane przez Hadesa zdanie “Spokojnie, to dopiero pierwsza runda” pada dokładnie w połowie filmu. Niezły timing!

via GIPHY


Myśleliście nad tym, jak to możliwe, że Hades nie zdawał sobie sprawy, że maleńki Herkules nie został zabity przez Bóla i Panika, skoro był Panem Umarłych? Hades ewidentnie nie śledził na bieżąco swojej księgi wejść.

Jest to trudne do wyobrażenia, ale film powstał z powodu hejtu wylanego na dwa wcześniejsze filmy Disneya – „Pocahontas” (1995) i „Dzwonnika z Notre Dame” (1996). Głównym zarzutem do tych dwóch genialnych animacji było to, że są „zbyt mroczne” i poruszają „zbyt poważne problemy”, których Disney nie powinien podejmować w swoich animacjach. „Hercules” został wydany, żeby rozluźnić atmosferę.

I jak, spodziewaliście się tego wszystkiego?

Clements I Musker w późniejszych latach nakręcili “Planetę Skarbów” (2002), “Księżniczkę i Żabę” (2009) i “Vaianę: Skarb oceanu” (2016).

2 komentarze

Leave a Reply

%d bloggers like this: