Wiedza tajemna

„Księżniczka i żaba” – sporo w niej innych postaci Disneya! Zauważyliście je?

Księżniczka i Żaba” to pełnometrażowy film animowany duetu Ron Clements & John Musker powstały w 2009 roku. Akcja rozgrywa się w 1926 roku w Nowym Orleanie, gdzie marząca o własnej restauracji kelnerka poznaje księcia, który pragnie znów być człowiekiem.

Czego możecie nie wiedzieć o filmie? Jakich disnejowskich postaci występujących w nim nie wyłapaliście?

Tiana jest pierwszą afroamerykańską księżniczką w filmach Disneya.


Od razu na początku otwierającej film piosenki, „W Nowym Orleanie”, widzimy jak ktoś trzepie przez okno dywan – i to nie byle jaki! To ten sam magiczny dywan, na którym lata Aladyn („Aladyn”, 1992)! Oba filmy zostały wyreżyserowane przez Clementsa i Muskera.


Wiedzieliście, że w pierwszej wersji scenariusza główna bohaterka miała mieć na imię Maddy i… być pokojówką?

Na jednej z platform obecnych na paradzie możemy zobaczyć… Króla Trytona z „Małej syrenki” (1989)!

via GIPHY


Zwróciliście uwagę, że odgłosy ptaków, które słychać na początku sceny przyjęcia, są takie same, jak te na ślubie Eryka i Vanessy z „Małej syrenki” (1989)? Co więcej, do stworzenia pojawiających się później flamingów autorzy użyli szablonów i animacji z „Małej syrenki’ (scena na lagunie).

Aligator Louis swoje imię otrzymał na cześć wielkiego jazzmana, Louisa Armstronga.

Pamiętacie scenę, gdzie Louis, opisując Mamę Odie, oplata swoją głowę długimi roślinami? Wygląda ona niemal identycznie, jak scena z „Miecza w kamieniu” (1963), gdzie Madam Mim zarzuca włosy na twarz tuż przed przybraniem świńskiego ryjka.

Animator Bruce W. Smith opisał postać Dr. Faciliera jako „dziecko miłości Kapitana Haka („Piotruś Pan”, 1953) i Cruelli de Mon („101 Dalmatyńczyków”, 1961). Trafnie, prawda?

Mieliście wrażenie, że gdzieś na początku seansu mignęła Wam jakaś znajoma disnejowska postać? Niektórzy uważają, że na półce w pokoju Charlotty widzą lalkę przedstawiającą Meridę z „Meridy Walecznej” (2012).

Oprah Winfrey, która w oryginalnej wersji językowej użyczyła swego głosu matce Tiany, początkowo zatrudniona była przy produkcji jako konsultantka techniczna. Tego nie było w planach!

„Księżniczka i żaba” to pierwsza animacja Disneya od czasu „Króla Lwa” (1994), która otrzymała oscarową nominację do więcej niż jednej piosenki. Zasłużenie?

Zauważyliście, że styl animacji był inspirowany disnejowskimi klasykami? W scenach miejskich czuć „Zakochanego kundla” (1955), zaś w tych mających miejsce w przyrodzie – „Bambiego” (1942).

Leave a Reply

%d bloggers like this: