Wiedza tajemna

Seriale DreamWorks oparte na kultowych animacjach. Jest z czego wybierać! Co warto obejrzeć?

Gdy myślimy o serialach ze stajni DreamWorks, najczęściej do głowy przychodzą nam „Pingwiny z Madagaskaru”. Jednak studio ma do zaoferowania znacznie więcej ciekawych tytułów niż ten z Szeregowym w jednej z głównych ról. Gotowi na animowany zawrót głowy?

„Przygody Kota w Butach”

Seria opowiada o przygodach walecznego kota, który słynie z miłości do mleka (hiszp. leche) i płci pięknej. Ma przenikliwe spojrzenie i bywa nieco zarozumiały, jednak gdy sytuacja tego wymaga, potrafi oddanie walczyć o sprawiedliwość. To postać, której nie da się nie lubić!

Serial zadebiutował w 2015 roku, co widać; animacja nie zachwyca detalami i dla kogoś, kto ma bzika na tym punkcie, może to być nieco problematyczne. Jeśli jednak przymknie się na to oko, w przygody futrzaka zaskakująco łatwo się zaangażować. Polski dubbing (mimo braku rewelacyjnego Wojciecha Malajkata, który podkładał głos tytułowej postaci w serii filmów o zielonym ogrze) jest zadowalający, a miejsce akcji (San Lorenzo, Hiszpania) sprawia, że zapominamy o doczesnych sprawach i mimochodem wpuszczamy do serc promienie słońca.

Jednym z ciekawszych wątków animacji jest relacja Kota w Butach z Dulcineą, której w oryginale głosu użycza znana z serialu „Glee”, Jayma Mays. Aktorka świetnie sprawdza się w tej roli!

via GIPHY

Na Netflixie obejrzeć możemy 6 sezonów produkcji kilkakrotnie nominowanej do prestiżowej nagrody Daytime Emmy.

„Niech żyje Król Julian”

Serial opowiada o perypetiach lemura Juliana na długo przed wydarzeniami z filmu „Madagaskar”. W Polsce zadebiutował on w 2015 roku na kanale Nickelodeon. Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy panujący władca, król Julian XII decyduje się abdykować, aby uniknąć ataku ze strony fossy. Na jego miejsce wskakuje Julian XIII (tak to ten od „Wyginam śmiało ciało”, główny bohater serii). Od tego czasu w swoim rozrywkowym stylu rządzi królestwem, które nie raz przyjdzie mu jeszcze bronić. Na szczęście ma przyjaciół, którzy dzielnie stoją przy jego boku.

To palczak madagaskarski – Maurice, uznawany za najbardziej wyważonego i najinteligentniejszego w królestwie oraz słodki i nieco nieporadny-lemur Mort. Razem tworzą wybuchowe trio!

Na Netflixie znajdziemy 5 sezonów nagradzanego serialu.

„Krudowie – u zarania dziejów”

Akcja serii dzieje na długo przed wydarzeniami z filmu o rodzinie dzielnych jaskiniowców („Krudowie”, 2013). Śledzimy jej perypetie przed mającym nadejść końcem świata. Podglądamy, jak Krudowie zdobywają pożywienie, umilają sobie czas, uprawiając skateboarding na korze z drzew, chodzą za lekcje z polowania na rybokury i kłócą się ze sobą, żeby za chwilę się nawzajem wspierać. Na duży plus zaliczyć można tutaj wstawki przedstawiające wydarzenia w serialu za pomocą animacji imitującej malowidła naskalne. Nie zawodzi również polski dubbing, który moim zdaniem, przewyższa oryginalny. Na szczególne wyróżnienie zasługują Agata Góral w roli Ib i Katarzyna Kozak w roli Babci. Dobra robota!

Netflix udostępnia 4 sezony produkcji.

„Turbo FAST”

Liczący 3 sezony serial zadebiutował na Netflixie w 2013 roku. Inspirowany jest animacją „Turbo”, a jego akcja osadzona jest po wydarzeniach z filmu. Dzielny ślimak po spełnieniu marzenia o wygraniu wyścigu w Indianapolis przeżywa kolejne przygody. Nie ma mowy o nudzie!

Do obejrzenia na Netflixie 3 sezony serialu.

„Dom: Przygody Ocha i Tip”

Kontynuacja przygód kosmity i ziemskiej dziewczyny, których poznaliśmy w pełnometrażowym obrazie „Dom” (2014). Jest dużo bąbelków, nasyconych kolorów i nawiązań do popkultury. Monika Dryl w roli Tip spisała się znakomicie, dzięki niej polską wersję ogląda się z dużo większa przyjemnością niż oryginalną, gdzie główna bohaterka dubbingowana przez Rachel Crow głos ma dość… specyficzny.

Aha, świetna jest postać rudowłosej mamy Tip! Kobieta z charakterem.

Na Netflixie znajdziemy niestety tylko 2 z 4 sezonów serialu.

„Dzieciak rządzi: Znowu w grze”

Obrotny Bobas (w tej roli ponownie fenomenalny Krzysztof Banaszyk) postanawia nauczyć swojego brata Tima, jak się robi biznes.

Na Netflxie dostępne są 3 sezony serialu.

„Jeźdźcy smoków na końcu świata”

Obsypany nagrodami Daytime Emmy (głównie za dubbing) serial opowiada dalsze losy głównego bohatera filmu „Jak wytresować smoka?”, Czkawki. Animacja mogłaby być lepsza, zważywszy na to, że twórcom zależało, aby pokazać mnogość gatunków w smoczym świecie. W końcu głównym celem protagonistów serii jest jego eksploracja. Wyjątkowość poszczególnych gatunków latających stworów powinna podkreślać bardziej dopracowana animacja. W moim odczuciu tak nie jest. Może to kwestia tego, że na czas pandemii Netflix zawiesił jakość HD i się czepiam…

Nie mniej jednak fani filmowej sagi powinni być usatysfakcjonowani, bohaterowie są wyraziści i nie zatracają swoich najlepszych/najgorszych cech. Ja najbardziej polubiłam Astrid i Śledzika. Natomiast Mieczyk i Szpadka to dla mnie Mary i Pippin w świecie wikingów. Tylko w wersji męsko-damskiej. No i może nieco bardziej prymitywnej. Bardziej niż nieco.

Na Netflixie znajdziemy 6 sezonów serialu.

„Wielkie przygody Kapitana Majtasa”

Czwartoklasiści George i Harold uwielbiają rysować komiksy, w których głównym bohaterem jest śmiertelnie poważny dyrektor szkoły aka Kapitan Majtas. Bajka pełna jest absurdalnego humoru i zachwyca pomysłowością, jeśli chodzi o sferę wizualną. W serii pojawiają się m.in. fragmenty, gdzie główni bohaterowi przedstawieni są, jako postaci żywcem wyjęte z „Ulicy Sezamkowej”. Jest bardzo nieszablonowo. To lubię.

Seria oparta jest na filmie pełnometrażowym „Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film” z 2017 roku. Zarówno film, jak i serial bazują na bestsellerowych książkach, których autorem jest Dav Pilkey.

Netflix w swojej ofercie ma 3 sezony serialu.

„Mr. Peabody & Sherman Show”

Świat dowiedział się właśnie, jak genialnym psem jest Mr. Peabody. Skonstruował on bowiem wehikuł czasu. Za jego pomocą podczas telewizyjnego show przenosi widzów w odległe epoki. Przykładowo wspiera Napoleona pod Waterloo i pilnuje, żeby przywódca ten na zawsze zapisał się w historii cukiernictwa. Lekcja historii i świetna zabawa. Zaintrygowani? Wg mnie to jeden z najciekawszych serialowych projektów DreamWorks. Oglądajcie w wersji angielskiej!

Film o ponadprzeciętnym psie i jego ludzkim przyjacielu ukazał się w 2014 roku. Inspirowany jest postaciami stworzonymi przez Teda Keya.

Na platformie Netflixa obejrzymy 4 sezony serialu.

Inne tytuły bazujące na filmach DreamWorks to:

„Mustang: Duch wolności” (4 sezony)

„Trolle: Impreza trwa!” (4 sezony na Netflixie)

Leave a Reply

%d bloggers like this: