Wiedza tajemna

Niesamowita kamera Disneya, która na zawsze zmieniła animację. Zostały tylko 3 na świecie!

Studio Disney od początku swojego istnienia zachwyca oryginalnością i niczym nieposkromioną wyobraźnią. Mało kto jednak wie, że nie dotyczy to tylko tworzonych animacji, ale i kamer.

Bajki Disneya uważane są przez wielu za najpiękniejsze animacje na świecie. O ile można się z tym zgadzać lub nie, to niepodważalny jest geniusz techniczny Walta Disneya i jego zespołu.

en.wikipedia

Jedną z najwspanialszych rzeczy, jeśli chodzi o uznane studio jest bowiem to, że jego pracownicy spędzili mnóstwo czasu na doprowadzeniu technicznej strony procesu tworzenia do perfekcji.

via GIPHY

Jednym z przykładów disnejowskiej wirtuozerii i dokładności jest kamera wielopłaszczyznowa (ang. multiplane camera), która stanowiła przełomowe osiągnięcie w filmie – dzięki niej zwiększyło się poczucie głębi w tradycyjnej animacji.

Oscar dla „Starego młyna”, czyli jak działa multiplane camera


W 1937 roku William Garity stworzył kamerę wielopłaszczyznową dla studia Disneya. Chociaż aparaty tego rodzaju istniały, zanim zespół Walta je udoskonalił, to właśnie dzięki pracownikom Disneya zyskały popularność. Przy użyciu nowego wynalazku nakręcono notabene dziewięciominutową animację “Stary młyn” (1937), która w 1938 roku otrzymała Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Mechanizm działania kamery był bardzo prosty. Wykorzystano do tego tradycyjny proces tworzenia animacji, który z różną prędkością i z różnymi odległościami od siebie przesuwał przez kamerę setki ilustracji. Efektem takiego działania jest ruchomy obraz i głębia.

Następnie dołożono przezroczyste warstwy na te animowane, dodając więcej tła, innych postaci i obiektów. W miarę przesuwania się kolejnych klatek uzyskiwano iluzję głębi za pomocą warstw grafik poruszających się z różnymi prędkościami. Oznaczało to, że im dalej od aparatu, tym mniejsza jest prędkość. To właśnie dzięki przezroczystym warstwom, które mogły zmieniać swoją odległość od kamery niezależnie od siebie nawzajem, uzyskano trójwymiarowy efekt.

Nikt lepiej nie wytłumaczy działania kamery wielopłaszczyznowej niż sam wizjoner. Zobaczcie film z Waltem Disneyem wyjaśniającym, jak działa ten wspaniały wynalazek. Nagranie jest z 13 lutego 1957 roku.

Gdzie znajdziemy kamery?

Jeśli chcielibyście zobaczyć na własne oczy oryginalną kamerę Disneya, to czekają na Was już tylko trzy ocalałe egzemplarze. Dwa z nich znajdują się w kalifornijskich muzeach w Burbank i San Francisco, a trzeci w paryskim Disneylandzie.

unsplash.com

Nie tylko takie animacje, jak “Pinokio” (1940), “Fantazja” (1940), „Bambi” (1942) i „Piotruś Pan” (1953) wiele zyskały dzięki wynalazkowi – disnejowska kamera na zawsze zmieniła animację.

Nadejście komputerów było końcem kamery wielopłaszczyznowej. Ostatnią animacją nakręconą przy jej użyciu była “Mała syrenka” (1989).

via GIPHY

Tęskno nam do animacji tworzonych tą techniką. A Wam?

Leave a Reply

%d bloggers like this: